Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się popularnością. Kajaki w Krutyniu nie są tylko ogromną przygodą ale także świetną formą aktywności fizycznej i szansą czasu spędzonego z rodziną. Jeśli masz zaplanowaną kajaki razem z dziećmi przeczytaj tekst, który dla Ciebie przygotowaliśmy , aby poznać kilka ważnych tipów.

Kajaki z maluchami – kiedy można zacząć?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej 3 roku życia niestety to zły pomysł ze względu na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane przykładowo:

 • problemy w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
 • dzieci do trzeciego roku życia czują się nie do końca komfortowo w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy dziecko jest uczulone na użądlenia owadów, które zdarzają się często na kajakach
 • zbytnie zaaferowanie maluchem przez dorosłego. 

Czy wiek przedszkolny jest właściwy na kajaki?

Najlepszy czas w którym wypożyczalnia kajaków może być odwiedzona to wiek przedszkolny u dziecka. Właśnie w tym czasie warto spróbować rodzinny spływ kajakowy. Pierwszy spływ możemy zorganizować w wielu miejscach jak na przykład Krutyń. Warto dodać że z reguły spływ po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ po jeziorze, z uwagi na to,że notorycznie zmieniają się widoki. 

Spływ kajakowy z większymi dziećmi – na co zwracać uwagę?

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet przez parę dni. Jest to super alternatywa na wyjazd w ojczyźnie, z uwagi na to, że w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, spływ kajakowy nie powoduje narzekania u dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to będzie zafascynowane taką przygodą.
Nie można jednak zapominać, że dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, który boi się nowych okoliczności. Dziecko w tym wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań a także adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej trasy – wybierz taką która jest dostosowana do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków którzy pływają pod okiem profesjonalnych kajakarzy zabrać kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakarstwie a trasa spływu – na co warto zwrócić uwagę?

Trasa kajaków przede wszystkim musi być dopasowana do waszych umiejętności. Nie zapominaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości 1 m będzie sięgać do pępka, ale dla Twojego dziecka może sięgać do głowy.

Na co należy zwrócić uwagę, oceniając trudności na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie wiszące nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najistotniejsze standardy spływów z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Miej w pamięci, że na spływie kajakowym z dziećmi nie można mieć pod opieką większej ilości maluchów, niż tyle ilu, w rzeczywistości jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

Jest to zasada, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie masz pewności, w jakim czasie będziesz potrzebował pomocy, w związku z czym zawsze powinien być jakaś osoba obok Ciebie. Dodatkowo w Twojej grupie powinna być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Ubierz siebie i swoje dziecko w kamizelkę ratunkową!

To z pewnością najistotniejsza zasada w trakcie kajaków, z dziećmi, czy też samemu. Niemniej jednak na kajakach z dziećmi konieczne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.