W ostatnich latach spływy kajakowe stały się niezwykle popularne. Wybierają się na nie grupy znajomych, wieloosobowe rodziny, ale też starsze osoby. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe i takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki wielorakości rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie. W tym tekście zajmiemy się pokazaniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem dla początkujących. Co powinniśmy mieć na uwadze o rzece Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie popularna oraz jaki jest spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, przepływa przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym płynie przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Sama rzeka ma długość 99 km i jest bardzo popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać prawie w ogóle starorzeczy. Od tysiącleci płynie w dokładnie tym samym miejscu. Co jest jeszcze ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a przez to jest o wiele głębsza niż większość rzek w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. W tej samej rzece znajdziemy również momenty, kiedy jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uznawana za jeden z najciekawszych szlaków do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niesamowicie ciekawy i różnorodny. Spływając nim przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, z czego 60 km to woda stojąca. Płynąc Krutynią zobaczyć można ciekawą florę oraz faunę. Nie jest rzadkością zobaczenie podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika a także orła przedniego. Zazwyczaj widziane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane “krwawe plamy”. Na brzegach rzeki zobaczyć można rosnące dęby oraz wysokie sosny. Szlak prowadzi przez wiele niedużych jezior połączonych niedługimi rzekami, nazwanych Krutynią. Szlak kajakowy rozpocząć można w różnych miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Przeważnie kajakarze dopływają najdalej do miejscowości Ruciane-Nida, ale popłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zaciekawić spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni nie jest najtrudniejszy. Dobrze odnajdą się na nim początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt kilometrów szlaku jest na wodzie stojącej. Spływ kajakowy Krutynią jest polecany dla rodzin z dziećmi. Niesamowita natura, którą ujrzymy płynąc rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore rzesze osób. Dlatego, że znaleźć można dużą ilość wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on dostępny dla większych grup zorganizowanych, ale także dla rodzin. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć jedynie pewną część, ale można również przepłynąć go podczas 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, a nawet tygodniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście km zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • zostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z restauracji, albo rozpalić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną zabawą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.