Wakacyjny wyjazd kamperem daje uczucie swobody oraz zapewnia przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie samochód kempingowy nie przewiduje równie luksusowych warunków jak pokoje lub apartament w niezłym hotelu, a dodatkowo wymaga wielokrotnie wielu poświęceń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Niewątpliwą zaletą samochodów kempingowych są względnie nieduże rozmiary a także całkowita mobilność. Niekiedy mimo wszystko rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zauroczone turystyką kamperem. W niektórych krajach nie brakuje obostrzeń dla takich pojazdów. Ograniczenia wjazdu, utrudniony czasowo postój, występują problemy ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów musimy się zmagać z niedostatkiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, wybór pojazdów stał się coraz większy, a zasady towarzyszące wynajmowi bardzo podobne. Aktualnie znalezienie firmy świadczącej możliwość najmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Propozycje widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w czasopismach branżowych, w internecie, na Facebooku. Wystarczy wpisać frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w znanej wyszukiwarce, aby ta pokazała przynajmniej kilkanaście rezultatów w dokładnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów niesłychanie pożądana opcja, bo przecież kampera jesteśmy zmuszeni skądś zabrać, a nikt nie ma ochoty jechać setki kilometrów z bagażami, które następnie musimy przepakować. Większość firm posiada w swojej ofercie możliwość dostarczenia wypożyczonego pojazdu pod same drzwi, ale jest to usługa płatna całkiem sporo. Znaczna część przedsiębiorstw oferuje natomiast możliwość zaparkowania własnego samochodu na okres wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często strzeżonym i zazwyczaj bezpłatnym. 

 Ograniczenia przy wynajmowaniu kampera

Zanim rzucimy się w wir przegldania propozycji konkretnych wypożyczalni kamperów, musimy koniecznie zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni „zwykłych” pojazdów. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w zasadach najmu umieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Część przedsiębiorstw uzupełniająco umieszcza zapis o minimalnym okresie dysponowania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, pomimo że w większości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż samochód osobowy. To szerszy, dłuższy, wyższy oraz cięższy samochód, w trakcie kierowania którego musimy mieć oczy szeroko otwarte i doskonale przewidywać to, co może przytrafić się na trasie. Musimy pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeżeli do długości czy szerokości możemy się przyzwyczaić, tak wysokość może nas pogrążyć. 

Następnym ograniczeniem jest miejsce naszej podróży. Jeśli chcemy pojechać do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Wiele umów wynajmu kamperów posiada zapis o odmowie wyjechania do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja a także Mołdawia. W kontraktach znajdują się też dodatkowe zapisy o zakazie wjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi i zamieszkami. Sporo przedsiębiorstw uściśla konkretne miejsca, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się wiele wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na podróż mogą przebierać pośród wielu ofert i decydować stosownie do swoich wymagań oraz preferencji. Niezwykle istotne jest, aby na wymarzone wakacje wyruszyć kamperem który spełnia oczekiwania i dostosowanym do potrzeb. Wyjątkowo istotne jest dopasować odpowiedniego kampera do preferowanego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty skorzystamy, jest jednakowo ważny. Niektóre oferowane pojazdy są kompletnie niedostosowane do realiów wynajmu. Są definitywnie zbyt ciężkie, aby można było nimi podróżować, nie pogwałcając przepisów. Trafiają się też tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują nieuczciwe procedury wobec klientów, zawyżając koszty usuwania uszkodzeń. Toteż warto każdą wypożyczalnię dobrze zweryfikować, poddając analizie opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych pojazdów, zapisy regulaminów oraz wzory umów wynajmu.