W tych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na badanie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy potrafią leczyć choroby oczu i dopasowywać odpowiednie szkła korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że mało osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic pomiędzy specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Należy zatem wytłumaczyć tę kwestię.

Okulista – co robi?

Po pierwsze, okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie wzroku, przeciwdziałanie wszelkim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to zawód regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia potrzeba wyższego wykształcenia w tym kierunku.

Kim jest optometrysta

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem należytych soczewek oraz okularów. Nie posiada niestety możliwości, pozwalającego tak jak okulista gdansk przeprowadzać wszelkie zabiegi i operacje, ale potrafi precyzyjnie określić teraźniejszy stan zdrowia oczu klienta oraz dobrać należyte soczewki korekcyjne. Może także polecić udanie się do okulisty w celu pozbycia się danej przypadłości. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje doświadczony optometrysta. 

Reasumując i trochę uogólniając – okulista jest fachowcem od leczenia przypadłości oczu, zaś optometrysta nade wszystko dobiera odpowiednie szkła korekcyjne.