Na początku roku bardzo często planujemy krótsze i dłuższe wyjazdy, a w związku z tym, zazwyczaj weryfikujemy gdzie warto pojechać. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejsze kierunki w Polsce to standardowo morze i góry, czasem wybierane są również Mazury. Warto jednak czasem wybrać mniej popularne kierunki podróży. Jednym z niedocenionych województw w wakacje jest świętokrzyskie.

Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim?

Dosyć oczywistą rzeczą jest, że jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. Można ją zwiedzać od 1972 roku, a dla odwiedzających to miejsce udostępnionych jest aż 150 m dróg. Inną opcją dla osób aktywnych jest Świętokrzyski Park Narodowy. Zdecydowanie góry te nie należą do najwyższych i nie powinniśmy liczyć na niewiadomo jak męczące wycieczki, to fani pieszych wycieczek na pewno znajdą coś dla siebie.

Województwo świętokrzyskie to też Pacanów. Każdy fan Koziołka Matołka powinien wybrać się do Europejskiego Centrum Bajki, które nosi imię właśnie zabawnej kózki z tej bajki. Opowiadając o ciekawych miejscach to w Krajnie mieści się Park Rozrywki i Miniatur “Sabat”, który także jest świetną atrakcją do zobaczenia, nie tylko dla najmłodszych.

Noclegi w świętokrzyskim – gdzie je zarezerwować?

Zdecydowanie najpopularniejszą miejscowością na bazę są Kielce. Największe miasto w województwie może zaproponować wiele noclegów, które będą idealne na wypoczynek. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zakwaterowanie w Chęcinach. Ze względu na bliskość Jaskini Raj i zamku Chęciny jest to chętnie wybierana miejscowość noclegowa. Jeżeli planujecie naprawdę odpocząć to warto zamiast noclegu w mieście, wybrać agroturystykę. W świętokrzyskim znajdziecie wiele tego typu miejscówek. Brak ciągłego hałasu, jaki pojawia się w miastach i lepszej jakości powietrze potrafią fantastycznie wpłynąć na nasz sen i samopoczucie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Województwo świętokrzyskie jest doskonałym wyborem dla wszystkich zainteresowanych wędkowaniem. Znajdziecie tam kilka ogólnodostępnych miejsc wartych uwagi. Jeżeli jednak nie jesteście zaawansowanymi wędkarzami to powinniście rozważyć opcję noclegu w agroturystyce w Świętokrzyskiem, która znajduje się niedaleko zbiorników wodnych, albo posiada własne łowiska. Wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie się ktoś, kto pomoże Wam w połowie. Powinniście także wiedzieć, że świętokrzyskie ma własny kurort wakacyjny. Sielpia leży nad dużym jeziorem, które posiada kilka ciekawych plaż. Jeśli więc zależy Wam na dostępie do wody, ale wolicie mieć więcej spokoju, to zapraszamy właśnie tam.