Dom opieki jest ośrodkiem przeznaczonym dla seniorów. Powinna wybrać się tam każda osoba, która ma powyżej siedemdziesięciu lat i nie jest w stanie sama odpowiednio funkcjonować; inaczej mówiąc, wymaga opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie swoich krewnych w takich ośrodkach, szczególnie, że w obecnych czasach oferta placówek tego typu jest naprawdę atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak znaleźć odpowiedni dom opieki? Kwestia ta nie jest przesadnie skomplikowana – wystarczy poszperać nieco w sieci, aby dowiedzieć się, jakie placówki są dostępne w okolicy i jakie mają oceny. Można wybrać publiczny dom opieki rybnik, którego ceny regulowane są z reguły przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim ośrodku jest nieco mniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać przesadnych luksusów dla pensjonariuszy.

Niepubliczny dom opieki za to jest najczęściej prowadzony przez fundację, stowarzyszenie lub osobę fizyczną. W tym przypadku koszty są o wiele większe, gdyż sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, lecz różnorakie miejsca tego typu oferują przepastną ofertę atrakcji dla seniora, jak również znakomite warunki noclegowe. 

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, wybierając dom opieki?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu seniora dla naszego krewnego, warto zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Należy także dopasować koszty pobytu do możliwości finansowych krewnego oraz naszych – warto mieć przy tym świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, gmina może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Dobrze będzie również odwiedzić wybrane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się nieco odnośnie warunków noclegowych oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.