Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Gdyni) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Ponadto jest mnóstwo mitów dotyczących rezonansu magnetycznego, które warto obalić albo potwierdzić. Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

W przypadku gdy poszukujesz miejsca, gdzie wykonasz rezonans kręgosłupa szyjnego w Gdyni, zapisz się tej przychodni -> link.

Rezonans magnetyczny – mity

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie całkowicie dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść wymierne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Zanim przystąpi się do badania wskazane jest zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, kiedy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może stać się tak, że jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed diagnostyką. Niektórzy polecają, aby wstrzymać się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, lecz pojawiają się także opinie, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W owej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto dopytać go o to, w jaki sposób najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Gdy przygotowujesz się na rezonans, unikaj stosowania w tym dniu makijażu i lakieru do włosów. Wśród składników wielu kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zaburzyć obraz otrzymany w trakcie rezonansu. Dodatki, które posiadają metalowe elementy takie jak spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeżeli jednak ukryte są w nich metalowe elementy takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być także komfortowy, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię podczas badania.

Badanie rezonansem magnetycznym – wskazania

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonywane jest również, aby ujawnić zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać gdy jest podejrzenie takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą świadczyć o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji nieocenioną pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, jest jego ból. Objawy bólowe utrudniające poruszanie się, a także drętwiejące kończyny to najczęstsze uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki kręgosłupa. W trakcie tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Innymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans głowy może się okazać niezastąpionym przyrządem rozpoznawczym jeśli inne sposoby nie udzieliły dostatecznej liczby informacji do postawienia diagnozy. Jeżeli jest podejrzenie, iż w mózgu bądź pniu mózgu stworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonalne podpowiadają możliwość zaburzenia przysadki mózgowej albo pojawiły się zmiany w zachowaniu , które sugerują choroby neurologiczne, jest duża szansa, że będziesz skierowany na badanie rezonansem. Oznakami, które mają prawo Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niepoprawne reakcje na bodźce.